Děláme to, co umíme a děláme to s láskou

1953 vs 2010

19.01.2012 22:28

Omlouvám se velice, ale momentálně nemám psavého ducha, čili nebudu filozofovat na téma co s krajinou udělal člověk a co všechno dobré či zlé nám to přináší.

Neodolal jsem a vytáhl dva příklady jak se změnila krajina kolem mě za necelých 60 let. Na prvním porovnání je jasně zřetelný nárůst stojaté zelené hmoty, jak hezky říkám keřům a stromům. Což má samozřejmě za následek více odpořované vody z listů, jehličí, více možností úkrytu zvěře. Čili lokálně by mělo být území zdravější ve směru kvality ovzduší, stabilnější letní i zimní teploty. Obrovskou nevýhodou a to i v kombinaci s moderní obhospodařovací technikou je úbytek travních porostů a hmyzu v nich obsáhlého, ono, seno prostě není v této době in :) takže zarůstáme dál.

Druhé porovnání ukazuje pro mě drsnou realitu, abs. úbytek ovocných stromů, tzv. polních sadů. Popisovat následky asi nemá moc smysl, každému dojde, že došlo k úbytku možnosti opýlení hmyzem, což se projevuje na dostupnosti a kvalitě medu v posl. pár letech. Zmizela barevná pestrost, ale o tom se rozepíšu jindy. Zmizelo ovoce. Resp zmizelo české ovoce. Perla středohoří, litoměřicka a polabí. České ovoce nahradilo levnější, jak já říkám umělé ovoce, jedno jablko jako druhé. Ale o tom bych se také rád rozepsal jindy.  

Kontakt

Martin Horňák

infozavináčpeceokrajinu.cz

IČO: 76444554

telefon není, bylo příliš mnoho telefonního spamu
Datová schránka ID: sm7h9ru
Bankovní spojení č.ú.:
670100-2207263800/6210

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode